I-94 formu Amerika’ya giriş ve çıkış bilgilerinizin kaydedildiği bir formdur. I-94 kayıtları 30 Nisan 2013 tarihi öncesinde uçakta doldurulmakta, gümrük noktasında kaşelenmek te ve tekrar Amerika’dan çıkışınıza dek saklanması gerekmektedir. Yeni sistemle birlikte bu kayıt işlemini artık uçakta form doldurarak yapmanıza gerek kalmamaktadır. Bazı yazılı organlarda I-94’ün kalktığı söylense de bu gerçek değildir. I-94 kayıt işlemi kağıt üzerinden elektronik ortama taşınmıştır; yani kalkmamıştır.

I-94 Work and Travel öğrencileri için ne işe yarar?

I-94 bilgileri Work and Travel katılımcılarının Sosyal Güvenlik Numarası kısa ve İngilizce adıyla SSN (Social Security Number) çıkarma işlemleri sırasında ibraz edilmesi zorunlu bilgilerden birisidir. Eskiden pasaport üzerine zımbalanan I-94 formunu Amerika’ya giriş yaptıktan sonra https://i94.cbp.dhs.gov/I94/#/apply-document internet adresi üzerinden bazı bilgilerinizi girerek alabilirsiniz. Bu işlemi ancak Amerika’ya giriş yaptıktan sonra gerçekleştirebilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra açılan pencere "CONSENT&CONTINUE" butonuna basıp devam ediyorsunuz ve aşağıdaki gibi bir sayfayla karşılaşıyorsunuz:

I-94 Formu Nasıl Doldurulur?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki formu kişisel bilgilerinizle doldurduktan sonra “Submit” butonuna tekrar basıyor ve “Admission Number” başlıklı size ait giriş çıkış bilgilerinizi görmüş oluyorsunuz ve gördüğünüz sonuç sayfasının çıktısını da rahatlıkla alabiliyorsunuz. Bu bilgiler eskiden uçakta doldurulan formlarla saklanırdı fakat artık bu bilgileri elektronik ortamdan alabilmeniz mümkündür. SSN başvurunuz sırasında SS ofisine gitmeden evvel götürmeniz gereken evrakların arasına I-94 bilgilerinizin çıktısını da koymanız gerekmektedir.