İtalya’da ekonomi ve işletme eğitimi

İtalya’da Ekonomi ve İşletme Eğitimi, Avrupa’da bulunan ülkeler arasında ekonomik, eğitimde başarılı ülkeler arasında Türk öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biri İtalya’dır. Özellikle mühendislik, tasarım, mimarlık ve ekonomi – işletme gibi alanlarda adını duyurmuştur.

İşletme – ekonomi alanlarından İtalya’da en çok bilinen devlet üniversiteleri; Bologna Üniversitesi, Milano Üniversitesi, Roma Tor Vergata Üniversitesi, Roma Tre Üniversitesi, Siena Üniversitesi olarak sıralanabilmektedir. İşletme – ekonomi alanında en başarılı özel üniversite ise kuşkusuz ki Bocconi Üniversitesi 'dir. 1902 yılında Milano şehrinde kurulan Bocconi Üniversitesi, sadece ekonomi alanında eğitim vermeye başlayan ilk üniversitedir.

Dünyaca ünlü birçok ekonomist yetiştiren İtalya için en iyi örneklerden bir tanesi Mario Monti’dir. Bocconi Üniversitesi’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra Yale Üniversitesi’nde lisansını tamamlamış, Nobel ödüllü James Tobin ile birlikte çalışmıştır. Bocconi Üniversitesi’nde başkanlık ve rektörlük de yaoan Monti, 2011’de Giorgio Napolitano tarafından ömür boyu senatör ilan edilmiştir.

Diğer dünyaca ünlü İtalyan ekonomistlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Vilfredo Pareto
  • Luigi Einaudi
  • Ferdinando Galiani
  • Franco Modigliani (1985 Nobel Ekonomi Ödülü)
  • Lamberto Dini
  • Antoniao Martino

Devlet üniversitelerinde ekonomi eğitimini İngilizce almak isteyen öğrencilerin SAT sınavından 1200 ve üzeri skor elde etmesi gerekmektedir. İtalyanca eğitim almak isteyen öğrenciler, merkezi sistem tarafından yapılan sınava girmelidir.

İtalya'da Üniversite detaylı bilgi için tıklayın..