İtalya'da Üniversite Okumak

İtalya’da Üniversite Okumak; tasarım, mimarlık, mühendislik, sosyal bilimler gibi alanlarda ülkemizde öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri İtalya’dır. Eğitimin devlet destekli olması da yine tercih sebeplerinden biridir. İtalya’da okumak isteyen öğrencilerin bölümlere göre İngilizce ve İtalyanca tercihleri olabilir. Dünyanın eski tarihlerinden birine sahip olan İtalya için tercih edilme sebepleri şu şekildedir:

Ücretsiz Üniversite Eğitimi

İtalya’da üniversite eğitimi, devlet desteklidir. Öğrencilerin aile gelirine göre hazırlanan harçlar, uluslararası öğrenciler için büyük kolaylık sağlar. İtalya’da bir devlet üniversitesi için senelik ücretler 900 ile 2,500 Euro arasında değişmektedir. Bu durumun yanı sıra öğrenciler, İtalya’da kolaylıkla burslara başvuru yapabilmektedir.

Başvuru ve Kabul Şartları!

İtalya’da üniversite okumak için öğrencilerin lisede hazırlık hariç 12 senelik eğitim almış olması, YGS sınavında barajı aşmış olması yeterlidir. Eğitim almak istedikleri dile göre hazırlıklarını tamamlayan öğrenciler, üniversitelerin yapmış olduğu merkezi sınavı geçerek eğitimlerine başlayabilirler. İtalyanca eğitim almak isteyen öğrenciler, B2 seviyesinde İtalyancaya sahip olmalıdır. İtalyan Kültür Derneğinin yapmış olduğu sınavla sertifikalarını alabilirler. İngilizce okumak isteyen öğrencilerin lisansta IELTS 5,5, yüksek lisansta IELTS 6,5 skorunu alabilecek İngilizce dil seviyesine sahip olmaları gerekmektedir. 

Ekonomik Yaşam Masrafları

İtalya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin aylık yaşam masrafları, Türkiye’deki büyük şehirlerden çok da farklı değildir. İtalya’da bir öğrencinin konaklama ve diğer yaşam giderleri dahil ortalama masrafı 550 – 650 Euro arasında değişmektedir. Öğrenciler genellikle, üniversite yurtlarında, özel yurtlarda veya öğrenci evlerinde konaklayabilmektedir.  Konaklama ücretleri aylık olarak 300 ile 400 Euro arasında değişmektedir.

Mezuniyette Mavi Diploma, Çalışma ve Oturma İzni!

İtalya, Avrupa Birliği ülkesi olduğu için mezun olan öğrencilere Mavi Diploma vermektedir. Mavi Diploma, Avrupa Birliği ülkelerinin hepsinde geçerli olup, dünya üzerindeki diğer ülkelerde de oldukça değerlidir. İtalya’da eğitim gören üniversite öğrencileri, öğrencilikleri boyunca haftada 20 saat çalışma iznine sahiptirler. Mezun oldukları andan itibaren de 1 yıl çalışma ve oturma iznine sahip olurlar. Dileyen öğrenciler devamında oturum kartlarını yenileyerek ülkede devam edebilirler.  

İtalya'da Üniversite Eğitimi detaylı bilgi