Kanada'da Üniversite Kanada’da Üniversite Eğitimi

Kanada'da üniversite eğitimi, yurtdışı Eğitim seçeneklerinde son yıllarda en fazla tercih edilen ülkelerden birisi olarak gözükmektedir. Kanada’da, akademik başarıları ile kendilerinden sıkça bahsettiren üniversiteler, dünya çapında tanınmaktadırlar.

Öğrenciler Kanada’da lisans düzeyinde (Bachelor), yüksek lisans düzeyinde ( Master ) ve doktora düzeyinde ( PHD ) eğitim alabilirler. Kanada’da konuşulan resmi dil İngilizce ve Fransızca olduğu için eğitim öğrenciler tarafından her iki dilde de alınabilinir. Kanada çok kültürlü ve en az iki dili bir arada öğrenebilme imkanına sahip olan bir ülkedir. Bu yüzden İngilizce dil seviyenizi Kanada’da Üniversite okurken ileri düzeye çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda Kanada’da yaşadığınız alanda Fransızca da konuşulacaktır, böylelikle ikinci bir dil öğrenebilme imkanı elde edebilirsiniz.

Üniversite Kabul ve Başvuru Şartları

Kanada üniversiteleri başvuru şartları,  genellikle 2 ve 3 dönem şeklinde eğitim vermektedirler. Eylül ayında başlayan sömestr dönemlerinde son başvuru tarihi  genellikle Nisan ayı olmakla birlikte, Ocak döneminde başlayan sömestr için son başvuru tarihi Eylül ayı olarak belirlenmektedir. Kanada’da üniversitelerin Kabul şartları her eyaletten eyalete değişebildiği gibi, üniversiteden üniversiteye de değişkenlik gösterebilmektedir. 

Detaylı bilgi için tıklayın

Kanada Üniversiteleri

Kanada üniversiteleri, bilindiği gibi, bugün bir çok ülkede prestijli üniversiteler ve vasat üniversiteler tasnifi yapılabilir. Ama Kanada’da üniversiteler için bunu söylemek doğru olmayacaktır. Öte yandan, Kanada’daki eğitim öğretim sistemi tek elden bir kurum ile yönetilememektedir. Kanada’da eğitim sistemi denetlenebilen bir mekanizmaya sahiptir. Kanada’daki farklı eyaletlerde eğitim müfredatı geliştiren, yapılacak olan sınavların standartlarını koyan, gerekli finansal düzenlemelerini gerçekleştiren ve ilgili kurumdaki öğretmenlerin yeterliliğini kontrol eden bir eğitim bakanlığı bulunmaktadır. Kanada’da en iyi üniversiteler bölümden bölüme değişmekle birlikte, Toronto Üniversitesi, British Columbia Üniversitesi ve McGill Üniversiteleridir.

Kanada üniversiteleri için tıklayın

Kanada‘da Üniversite Başvurusu için istenen belgeler

Kanada’da Üniversite okumanız için YGS ve LYS gibi sınavlara ihtiyaç duyulmamaktadır. Yurtdışında üniversite eğitimi için en önemli şart bilindiği gibi, yabancı dil yeterlilik belgesidir. Kanada’da üniversitelerin öğrencilerden ilk olarak istedikleri belge geçerli bir İngilizce dil yeterliliğidir. Kanada’da dil yeterliliği TOEFL veya IELTS sınav skorları ile tescil edilebilir. Aynı şekilde, eğtim dili Fransızca ise, üniversitelere yerleştirilebilmek için geçerli, akademik düzeyde, Fransızca dil bilginizi kanıtlayabilmeniz gerekmektedir.