polonyada tıp egitimiPolonya'da tıp eğitimi Avrupa’nın yeni cazibe merkezi olmasının yanında yeni nesil eğitim sistemlerinin en büyük destekçisi ve aynı zamanda kaynaklarından olan Polonya’nın bir çok bölümde adaylara sunduğu sayısız fırsat vardır. İngilizce ve ya yerel dil olan Lehçe’de tıp ve türevleri bölümler bu fırsatların en rağbet görenleridir.

Polonya'daki Tıp Üniversiteleri

Polonya’daki tıp üniversitelerinin (uniwersytet medyczny) bir çoğu gerek imaj ve prestijleri gerekse eğitim programları sayesinde bölgenin en popüler yüksek eğitim kurumları arasında yerini almayı başarmıştır. Krakow’daki ‘’Jagellion Üniversitesi’’ne bağlı tıp akademisi, Torun şehrindeki ‘’Mikolaj Kopernik Medical School” , ‘’Warsaw Medical University’’ ve ‘’Lodz Medical University’’ Orta-Doğu Avrupa modern tıp akımının en bilindik temsilcileridir. Kuzey Amerika dahil bir çok farklı coğrafyadan öğrencinin bu toprakları tercih etmesinin en önemli sebeblerinden biri budur.

Polonya'da Tıp, temel tıp eğitimi değil, aynı zamanda hasta ilişkileri ile ilgili doktor adaylarına sağladığı formasyon bakımından Polonya Tıp Üniversiteleri takdir,saygı ve ünlerini fazlasıyla hak etmektedirler.

Polonya'da İngilizce Tıp Eğitimi

Özellikle yerel dil Lehçe'de eğitimini sürdüren ve tamamlayan doktor adayları staj döneminde çok büyük avantaj sağlarlar. İngilizce olarak eğitimlerini tamamlayan öğrencilerin bir çoğu ise ya Kuzey Amerika’ya ve ya İskandinavya’ya doğru yaşam ve meslek alanlarını genişletmektedir.

Polonya’da tıp üniversitelerine yerleşmede lise not ortalaması ikincil olarak önem arz eder. Her Üniversitenin kendi yaptığı sınav bölüme yerleşmede önemli olan etkendir. Genel temayül olarak, öğrenci dil puanını aldıktan sonra tıp öncesi hazırlık olan ‘’pre-med school’’ olarak adlandırılan kursa bir sene katılım gösterdiği takdirde, tıp bölümüne yerleşmesi için yeterli olan donanımı sağlayacaktır.

Polonya'da Tıp Eğitimi Üniversite Ücretleri

Genelleme yapacak olursak; Tıp, Diş Hekimliği, Hemşirelik bölümleri 8 000- 10 000 euro arasında değişmekle beraber, Fizyoterapi bölümü yerel dil Lehçe’de 1000 euro civarında, ingilizce olarak ise 3500 euro civarındadır. Kıtadaki Fizyoterapist ihtiyacının tahmin edilenden daha fazla olması ve temel eğitimden sonra çalışma alanlarının -nazaran daha  geniş olması bundaki en büyük etkendir.Sağlık sektörünün yanında sporun her türlü branşında da istihdam fırsatı sunması bunun için tutarlı bir örnek olarak verilebilir.

Kısacası diğer tüm popüler bölümler gibi Tıp bölümlerini okumak için de Polonya gerek üniversitedeki kadro kalitelerinin yüksek oluşu, gerek tıp bilimine olan hümanist yaklaşımıyla gerekse mezuniyet sonrası sağlanan imkanlarıyla Avrupanın yeni yıldız-incisi namını fazlasıyla hak etmektedir.