İtalya'da mimarlık eğitimi

İtalya'da mimarlık eğitimi, mimarlık denilince akla gelen ilk 3 ülkeden biri; mimari yapıları, anıtları, tarihi ile İtalya’dır. Birçok sanat akımına ev sahipliği yapan, görkemli uygarlıkların kurulduğu, İtalya’da mimarlık eğitimi almak uygulamalı bilimler açısından birçok yönden avantajlıdır.

İtalya’da mimarlık eğitimi denilince akla gelen ilk 2 üniversite; Politecnico di Milano ve Politecnico di Torino’dur. Bu iki devlet üniversitesi mimarlık eğitiminde her zaman için ilk 100’de bulunan üniversitelerdir. Öğrenciler hem İngilizce hem de İtalyanca eğitim alabilmektedir. Devlet üniversitelerinde harç ücretleri genellikle 500 ile 2,500 Euro arasında değişmektedir. Öğrencilerin ailelerinin gelirine öğrencilerin harçları belirlenmektedir.

Peki, İtalya’da Mimarlık eğitimi almak için nasıl başvuru yapılır? Süreç nasıl ilerler?

İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler, üniversiteye girebilmek için sınava tabii tutulurlar (İtalyanca sınavı ve bilim materyelleri). Bu sınavlar genellikle Eylül ayı sonunda yapılmaktadır. İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler başvurularını bulundukları ülkeden en geç Mart ayına kadar yapmak zorundadır.

İtalya’da mimarlık eğitimi ve diğer bölümler için zamanlama şu şekilde sıralanabilmektedir:

Ekim – Mart ayları: Üniversitelerin ön kayıt tarihleri tarihleridir. İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler bu tarihlerde ön kayıtlarını yaptırmak durumundadır.

Nisan – Mayıs ayları: Öğrencilerin sınavlar için kayıtları yapılmaktadır.

Eylül ayı: Eğitim almak için sınavlar yapılmaya başlanır.

Mimarlık eğitimi almak isteyen öğrenciler için yapılan sınavın içeriği; matematik, fizik, tarih, mimari terimler, coğrafya ve sanat tarihi şeklinde olmaktadır.

İtalya’da mimarlık eğitimi almak için aranan ön şartlar şu şekildedir:

  • 12 senelik eğitim yılını tamamlamış olmak
  • Üniversite sınavında barajı geçmiş olmak
  • Dil bilgisi yeterliliği

İtalya'da Üniversite hakkında detaylı bilgi çin tıklayın..