Macaristanda üniversite eğitimi almanın avantajlarından faydalanmak istemez misiniz? Macaristan üniversiteleri, bölümleri, ücretleri, başvuru şartları gibi birçok konuda bilgi edinmeniz gerekir. Dünyada geçerli bir mavi diploma, sınava girmeden istediğiniz bölümü İngilizce olarak okuma şansı, mezun olduktan sonra Avrupa’da çalışıp yaşama şansı ve Türkiye’deki özel üniversitelerden okumaktan daha az bir bütçeyle Avrupa’da eğitim alma fırsatı.

Macaristanda Üniversite Başvuru ve Kabul Şartları 

Macaristanda üniversite okumak için Türkiye’de üniversite kazanmış olmanız gerekmiyor, lise mezunu olmanız üniversitelerden kabul almanız için gerekli şartlar arasında. Türkiye’de üniversiteye yerleşemediyseniz veya istediğiniz bölümü kazanamadıysanız Macaristan’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Üniversite kabul şartları için tıklayın..

Macaristanda Üniversite Ücretleri

Türkiye’deki özel üniversitelerin yıllık ücretleri Macaristan üniversiteleri ücretlerine oranla çok daha ekonomik rakamlardır. İşletme, mühendislik, sosyal bilimler gibi bölümlerin okul ücretleri yıllık 3000 – 4000 Eur aralığındayken Tıp, eczacılık eğitimi ve diş hekimliği gibi bölümlerin okul ücretleri 8000 – 11000 Eur arasında değişir.

Macaristan Üniversiteleri Ücretleri için tıklayın..

Macaristan’da Konaklama Ücretleri

Macaristanda üniversite eğitimi almaya karar veren öğrencilerin konaklamaları için oldukça ekonomik öğrenci yurdu seçenekleri bulunmaktadır. Yurtlarda 3-4 kişilik odalarda konaklamanın maliyeti 80-110 Eur arası aylık rakamlar arasında değişir. Özel odalarda daha konforlu odalarda kalmak isteyen ve bütçesi buna yeterli olan öğrenciler içinde seçenekler mevcuttur.

Öğrenci yurdunda değil de ev kiralayarak konaklamayı tercih eden öğrencilerin içinse şehre göre değişilik gösteren ev kiraları 2 kişinin kalabileceği bir daire için ev kiraları 300 – 500 Eur arasında aylık olarak değişir.

Macaristan Üniversiteleri

Budapeşte Metropolitan Üniversitesi – Ücretsiz Başvuru Danışmanlığı


IBS – International Business School – Ücretsiz Başvuru Danışmanlığı


Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi


Budapeşte Corvinus Üniversitesi


Budapeşte Film Akademisi


Debrecen Üniversitesi


Pecs Üniversitesi


Dunaujvaros Üniversitesi


Obuda Üniversitesi

Macaristanda Çalışma ve Yaşama Hakkı

Macaristanda üniversite eğitimi alan yabancı öğrenciler mezun olduktan sonra sadece Macaristan’da değil tüm Avrupa’da ve dünyada geçerli bir diplomaya sahip olacaklardır. Avrupa’da çalışma ve oturma iznine sahip olacaklardır. Ayrıca, Schengen alanı dahilinde eğitim süreci boyunca Avrupa’yı keşfetme fırsatı da tüm öğrencilere sunulmaktadır.

Macaristanda Yüksek Lisans Master Programları

Uluslararası eğitim kalitesiyle birçok yabancı öğrencinin yüksek lisans eğitimi için tercih ettiği ülkelerden olan Macaristan dünya çapında okullarda Master programları sunmaktadır. İngilizce olarak katılacabileceğiniz master programları 1-1,5 sene sürmektedir.

Macaristan’da Yüksek Lisans detaylı bilgi için tıklayın