Vancouver'da Eğitim ve Yaşam Maliyeti, Kanada’nın British Columbia eyaletine bağlı, yaşam ve eğitim standartları yüksek, kozmopolit bir toplum ile zengin bir kültürel yapıya sahip, Batı Kanada’nın en büyük, ülkenin ise en büyük üçüncü metropolüdür ve aynı zamanda Pasifik Okyanusu’nun kıyısında olmasının sağladığı avantajla, sahip olduğu muhteşem doğası ve hareketli sokaklarıyla insanları cezbeden son derece modern bir şehirdir. Modern olmasının yanı sıra doğallığından hiçbir şey kaybetmeyen bu şehirde arzu ederseniz Robinson Sokağı ve Granville’de yada Çin Mahallesi’nde alışveriş yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz, veya arzu ederseniz tarihi Stanley Parkı’nda doğayla iç içe olmayı tercih edebilirsiniz.

Kültürel ve sanatsal anlamda Vancover Museum, Vancouver Sanat Galerisi, Anthropologie Müzesi, Chinese Cultural Centre Müzesi, Vancouver Civic ve The Stanley Tiyatrosu ile 360 derecelik Omnimax Sineması’nı da gezip görmenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Ayrıca British Columbia adaları ve özellikle de Vancouver Adası kesinlikle görülmeye değerdir. Okyanus kıyısında olması sayesinde yazın eğlenceli su sporları yapma fırsatı da bir diğer avantajdır. Vancouver’dan Seattle’a dünyaca ünlü Whistler kayak merkezine de günübirlik veya haftasonu gezileri için rahatlıkla gidebilirsiniz. Hollywood ve New York’tan sonra Kuzey Amerika’nın üçüncü film üretim merkezi olan Vancouver, Twilight film serisinin çekimlerine de ev sahipliği yapmıştır.

Vancouver’da Dil Okulu Ücretleri

Dil okulları program maliyetleri okula ve haftalık ders saatine göre değişiklik göstermektedir. Program süresi ne kadar uzun olursa, maliyeti de o kadar düşük olur. Örneğin; Vancouver’da 1 aylık dil eğitimi ortalama 900 – 1200 CAD arasındadır.  20 derslik genel İngilizce kursu içeren 1 aylık bir programın ücretini 900 CAD olarak belirleyen bir okul, aynı ders saatiyle 6 aylık programının ücretini 4950 CAD olarak belirlemektedir. Bu durumda 1 aylık programın haftalık ücreti 225 CAD, 6 aylık programın haftalık ücreti de 206 CAD’a denk gelmiş oluyor.

Vancouver’da hem eğitim kalitesi hem de ekonomik olması nedeniyle en çok tercih edilen ve bizim de tavsiye ettiğimiz okulların listesine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

ILAC: Okulun websitesi için tıklayınız.

LSI: Okulun websitesi için tıklayınız.

ST. GILES: Okulun websitesi için tıklayınız.

KAPLAN: Okulun websitesi için tıklayınız.

EC ENGLISH: Okulun websitesi için tıklayınız.

Vancouver’da Konaklama Ücretleri

Aile Yanı Konaklama

 Aile yanı konaklama masraflarınız açısından bakıldığında en ideal seçenektir. Çünkü yaşam masraflarınızın çoğu yemek de dahil olmak üzere yanında kalacağınız aile tarafından karşılanacaktır. Kanada kültürü ve yaşam tarzını tanıtmaya yardımcı olan aileler, okullar tarafından özenle seçilmekte ve gerekli standartlara uygunluğu periyodik olarak denetlenmektedir. Aile yanında konaklama, öğrencinin tercihine göre tek veya iki kişilik odalarda, tam veya yarım pansiyon şeklinde olabilir ve fiyatlar da buna göre farklılık gösterir. Tek kişilik odada tam pansiyon konaklama ücreti haftalık ortalama 225 CAD iken, çift kişilik odada tam pansiyon konaklama ücreti haftalık ortalama 205 CAD’dır.

Öğrenci Yurdu

Okulların bazıları, kendi bünyelerinde öğrenci yurtlarına da sahiptir. Yurt konaklaması özellikle arkadaşlık paylaşımları açısından idealdir. Öğrenci yurtlarında genellikle yemek verilmez; ancak bazı yurtların öğrenci kullanımına açık tam teçhizatlı mutfakları bulunur. Fiyatlar okullara göre ve kaç kişilik oda seçimine bağlı olarak değişmektedir.  Tek kişilik odalar haftalık ortalama 350-650 CAD; çift kişilik odalar ise haftalık ortalama 150-550 CAD arasındadır. Belirlenen bu fiyatlara yemek dahil değildir.

Vancouver'da ortalama apartman kirası ücretleri;
Öğrenci Apartmanı: 600 – 900 CAD
Tek Oda Apartman Dairesi: 700 – 1100 CAD
İki Oda Apartman Dairesi: 800 – 1200 CAD
Üç Odalı Apartman Dairesi: 1000 CAD ve fazlası

Yani 1 aylık ortalama konaklama maliyetleri konaklama çeşidine bağlı olarak 500 -1200 CAD arasında değişmektedir.

Vancouver’da Yemek ve Ulaşım Maliyeti

Kozmopolit bir şehir olmasının getirdiği avantajla Vancouver’ın pek çok ülkenin mutfağından birçok lezzeti bir arada bulundurur. Meksika, İtalya, İspanya, Hindistan, Uzakdoğu vs. birçok restoranı bu şehirde bulmak mümkündür. Yemek masrafları aylık ortalama 200-300 CAD civarındadır. Tercih ettiğiniz konaklama seçeneğine zaten yemek dahil olduğu için yemek masrafları için aylık maximum  200 CAD yeterlidir. Konaklamanıza yemek dahil değilse, bu durumda aylık ortalama 250 – 350 CAD yeterli olacaktır.

Vancouver ‘ın ulaşım sistemi oldukça rahattır. Toplu taşıma çok sık kullanılmaktadır. Bu nedenle aylık ulaşım kartı almak en uygun seçenektir. Tüm toplu taşıma araçlarını bu kartı kullanarak ücretsiz kullanabilirsiniz. Vancouver’da yaşadığınız bölgeye göre ulaşım kartınızın fiyatı değişmektedir. Tüm bölgeler için aylık ortalama ücret ise 80 – 110 CAD arasındadır.

Vancouver’da Sosyal Yaşam Maliyeti

Eğitimin dışında sosyal yaşam için Vancouver’da pek çok seçenek bulabilirsiniz. Bütçenizi çok zorlamadan eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Örneğin; bir sinemaya gitmek ve bir akşam yemeği yemek isterseniz 20-25 CAD yeterlidir. Konserler ve spor aktiviteleri de 15 – 60 CAD arasındadır. Bunun yanı sıra gideceğiniz okulun programında ücretsiz yapabileceğiniz bir çok aktivite de bulunmaktadır ve bu sayede aylık maximum 250 CAD gibi bir miktarla Vancouver’da güzel vakit geçirebilirsiniz.  

Eğitim ve konaklama masraflarınız haricinde, Vancouver’da aylık giderleriniz için 800-1000 CAD arasında bir miktar yeterli olacaktır. Tabi bu ücret kişiden kişiye göre değişebileceği için kesin bir miktar belirlemek mümkün değildir.

Kanada Dil Okulları için tıklayın


Kanada Dil Okulu fiyatları için tıklayın


Kanada İndirimli Dil Okulları için tıklayın