Fransa Turistik Vize Başvurusu

Fransa seyahati gündemi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahatleri öncesi Fransa vizesi almaları gerekmektedir. Fransa yolculuğunuzun gerçekleşebilmesi için zorunlu olan vize işlemleri prosedürünü yerine getirerek sorunsuz bir seyahat gerçekleştirmeniz mümkündür.

Fransa ile Türkiye arasında olan anlaşma gereği resmi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Fransa vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur. Fransa Konsolosluğu yapılacak olan kısa süreli vize başvuru işlemlerini kabul etmezken, uzun süreli yapılacak olan vize başvuru işlemleri doğrudan Fransa Konsolosluğu İstanbul veya Fransa Büyükelçiliği Ankara’nın içerisinde bulunan konsolosluk bölümüne yapılabilmektedir.

Kısa süreli Fransa vizesi başvurularınızı Fransa Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu danışmanlık firmalarına yapabilir ve Fransa vizesi talebinde bulunabilirsiniz. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde bulunan Fransa Fahri Konsolosları ise Fransa vizesi başvurularını kabul etmektedir. Ancak Fransa Fahri Konsolosluklarının Fransa vizesi hakkında karar verme yetkisi bulunmamaktadır. Yine Fransa Başkonsolosluğu İstanbul veya Fransa Büyükelçiliği Ankara, Fransa vizesi hakkında karar verecek olan en yetkili kurumlardır.

Fransa Vizesi

Fransa vize işlemleri için son 10 yıl içerisinde alınmış, en az 2 boş sayfası olan ve seyahatinizin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan pasaportlarınız kullanılmalıdır. Bu şartlara uygun olmayan pasaportlarla yapacak olduğunuz Fransa vizesi başvurularınız ise geri çevrilecektir. Ayrıca yıpranmış, hasar görmüş ve tahribatı olan pasaportlarınızı vize başvuru işlemleriniz öncesi yenilemiş olmanız güvenli ve sorunsuz bir seyahatiniz için son derece önemlidir.

Şöyle ki; yıpranmış ve önerilen koşullara uygun olmayan pasaportlarla gerçekleştirmiş olduğunuz vize başvurularınızı Fransa Konsolosluğu kabul etmiş ve onaylamış olabilir, Fransa’ya girişiniz ise sınır görevlilerin sorumluluğunda olacaktır. Kısacası sınır görevlileri tarafından geri çevrilme ihtimalinizin her zaman bulunmaktadır. Bu ihtimalleri göz önünde bulundurarak Fransa seyahatiniz sırasında ve öncesinde karşılaşılabilecek aksilikleri asgari seviyeye indirmeniz tavsiye edilmektedir.

Yine Fransa vize prosedürlerinin en önemli kısımlarından birini oluşturan mülakat ise zorunlu bir uygulamadır. Fransa Konsolosluğu,  Fransa vizesi başvurularında bulunan başvuru sahiplerini görmek isterken, Fransa seyahatinizin içeriğine yönelik sorular Fransa vizesi mülakatınızı şekillendirecek olan etkenlerdir. Ayrıca Fransa vize işlemleri için parmak izi uygulaması mevcuttur başvuru sahipleri vize mülakatı sırasında parmak izlerini verebilirlerken vize başvuru sahipleri için gerekli olan biyometrik fotoğrafları yine Fransa konsolosluğu çekmektedir.

Hemen Arayın
Biz Sizi Arayalım